KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Teckning 4707106
nr 470 7106
Teckning
Tusch, Arvid Fougstedt, 1927, Stockholms slott, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 18x24
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
måndag 28 maj 2007
kl 16:03:43
100 kr
300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods